Oferta

Active Med

 

 

Masz problem z nadwagą, całe życie się odchudzasz? Nie możesz poradzić sobie z wiecznym osłabieniem, sennością i zmęczeniem? Nie wiesz co jeść w czasie ciąży, karmienia piersią? Chcesz zwiększyć masę mięśniową? Chcesz zmienić swoje życie, zacząć zdrowo się odżywiać?

Zajmujemy się opracowaniem indywidualnych jadłospisów, opierając się o najnowszą wiedzę dotyczącą żywienia i dietetyki. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie możesz poczuć się lepiej, lżej, zapobiec wystąpieniu chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu, osteoporozie i nie tylko. W naszej poradni pracują osoby z wyższym wykształceniem, uczestniczące co roku w wielu konferencjach naukowych oraz szkoleniach. Gwarantujemy Ci profesjonalną i rzetelną pomoc. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 19.00

Układamy diety indywidualnie dopasowane do Twoich potrzeb i celów, które uwzględniają:

 • Stan zdrowia
 • Występujące schorzenia przewlekłe
 • Upodobania oraz życzenia dotyczące preferencji smakowych
 • Zwyczaje, nawyki żywieniowe
 • Aktywność fizyczną (zawodowa, sportowa)
 • Dolegliwości, stosowane leki
 • Dostępność produktów włączanych do diety
 • Możliwości finansowe

Oferta Gabinetu Dietetyki i Poradnictwa Żywieniowego

I wizyta (konsultacja):

 • pomiar masy ciała
 • pomiar obwodu talii i bioder
 • pomiar tkanki tłuszczowej
 • określenie składu ciała
 • określenie całkowitej przemiany materii
 • pomiar ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi
 • analiza nawyków żywieniowych (wskazujemy możliwości ich korygowania)
 • wskazówki wstępne dotyczące diety
 • określenie kaloryczności diety odchudzającej
 • określenie czasu trwania programu dietetycznego (np. odchudzającego)

II wizyta:

 • ułożenie/przekazanie indywidualnie ustalonej diety dopasowanej do danej osoby i jej celów
 • przekazanie wskazówek dotyczących stosowania diety
 • przekazanie receptury potraw oraz sposobu ich przygotowania

III Wizyta kontrolna:

 • modyfikacja diety
 • analiza zmian składu ciała
 • kontrola wskaźników antropometrycznych (masa ciała, WHR, obwód talii, bioder)

Dietę dopasowujemy do Twoich wymagań i pracy zawodowej.

Porada dietetyczna wraz z ustaleniem jadłospisu możliwa również za pośrednictwem poczty elektronicznej dietetyka@onet.pl.

Opracowujemy indywidualne jadłospisy w chorobach dietozależnych:

Otyłość (osób dorosłych, młodzieży, dzieci):  jest schorzeniem ogólnorozwojowym charakteryzującym się nadmiernym rozwojem tkanki tłuszczowej w organizmie. Obecnie w Polsce i na świecie mamy do czynienia z epidemią otyłości. Ok. 20% polskich dzieci ma nadwagę lub jest otyłe. Podstawą leczenia tej choroby jest odpowiednia dieta, wywołująca deficyt energetyczny, poprzez ograniczenie podaży tłuszczów nasyconych i węglowodanów (głównie cukrów prostych).

Nadciśnienie tętnicze: to choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Leczenie dietetyczne polega na ustawieniu diety o obniżonej podaży sodu, zwiększając równocześnie dowóz potasu, magnezu. Jadłospis powinien również zawierać produkty obniżające ciśnienie krwi takie jak seler, czosnek, tłuste ryby. W przypadku gdy nadciśnieniu tętniczemu towarzyszy również nadwaga lub otyłość należy dążyć poprzez dietę do zmniejszenia masy ciała, gdyż wykazano, że spadek wagi o 10kg obniża skurczowe ciśnienie krwi o 5-20 mm Hg.

Miażdżyca:to przewlekła choroba zwyrodnieniowa naczyń krwionośnych. Charakteryzuje się odkładaniem złogów lipidów, elementów morfologicznych krwi oraz węglowodanów na wewnętrznej błonie ścian tętnic. Nie leczona może prowadzić do udaru, dusznicy, niedosłuchu, amputacji nóg. Obecnie co drugi mężczyzna i kobieta w krajach uprzemysłowionych umiera na skutek następstw miażdżycowych zwężenia tętnic. Leczenie dietetyczne polega na ograniczeniu podaży tłuszczów nasyconych oraz cukrów prostych. Ostatnie doniesienia mówią również o korzystnym wpływie spożycia witaminy C (czynnik oksydacyjno-redukujący), brak odpowiedniej ilości we krwi tej witaminy przyspiesza odkładanie się niektórych związków tłuszczowych w błonie wewnętrznej tętnic. Istotny jest również wzrost podaży w diecie błonnika, który zmniejsza stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Nowotwory: spożywanie pokarmów o wysokiej wartości odżywczej może zapobiec wystąpieniu choroby nowotworowej lub spowolnić proces jej rozwoju. W leczeniu obok środków farmakologicznych podstawą jest dieta. Jej celem jest nie tylko odżywić odpowiednio organizm człowieka, ale również go wzmocnić. Efekt ten można uzyskać poprzez włączenie do diety produktów zawierających wszystkie potrzebne składniki odżywcze, a więc witaminy, składniki mineralne, białka, tłuszcze, węglowodany oraz wodę, a także substancje biologicznie czynne- przeciwutleniacze takie jak czosnek, buraki, cebula, borówki, żurawina, zielona herbata itp.

Cukrzyca typu I i II: jest zespołem zaburzeń metabolicznych, głównie w zakresie gospodarki węglowodanowej, który cechuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Odpowiednio ustawiona dieta może pomóc przy normalizacji poziomu glukozy oraz unikaniu nadmiernych wahań cukru we krwi w ciągu doby. Zapobiega również powikłaniom związanym z cukrzycą typu II: retinopatia cukrzycowa (uszkodzenie siatkówki, zaćma, ślepota), nefropatia cukrzycowa (uszkodzenie funkcji nerek prowadzące do ich niewydolności i leczenia dializami), neuropatia (uszkodzenie układu nerwowego), a także zespół stopy cukrzycowej oraz choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego.

Alergie pokarmowe: to stan zmienionej nadmiernej odpowiedzi immunologicznej organizmu, wywołany spożyciem pokarmu lub związków do niego dodanych. Dieta polega na wyeliminowaniu produktów uczulających, równocześnie dostarczając wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach zgodnych z indywidualnym zapotrzebowaniem.

Choroby tarczycy (gł. niedoczynność i nadczynność tarczy): to stan chorobowy spowodowany niedoborem lub nadmierną produkcją hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny). W Polsce występuje u ok. 40-50 osób na 100 tysięcy ludności, u kobiet 5 razy częściej w stosunku do mężczyzn. Leczenie polega na farmakologicznym wyrównaniu stężenia hormonów tarczycy we krwi oraz stosowaniu odpowiedniej diety. Jadłospis powinien zawierać zwiększoną ilość jodu, niezbędnego do syntezy T3 i T4, ograniczać ilość tłuszczów nasyconych oraz zawierać zwiększoną podaż witamin z grupy B (B1, B2, B12), które są zużywane przez komórki tarczycy.

Niepłodność – jak wynika z najnowszych badań odpowiednio dobrana dieta, oparta na produktach nieprzetworzonych, zawierających substancje antyoksydacyjne zwiększa możliwość zapłodnienia. Prawidłowo zbilansowany jadłospis pod względem ilości witamin i składników mineralnych jest konieczna do produkcji zdrowej spermy oraz komórek jajowych. Wykazano, że wzrost podaży cynku w diecie wpływa korzystnie na ilość plemników w spermie. U osób z nadwagą lub otyłością starających się o potomstwo dodatkowo wskazana jest również redukcja masy ciała. Ze względu na czas dojrzewania plemników i komórek jajowych zaleca się by pary starające się o dziecko stosowały optymalny plan żywieniowy przez dłuższy czas, nie tylko w czasie starania się o potomstwo, ale również po zapłodnieniu, aby zwiększyć szanse na przeżycie zarodka i zoptymalizować jego dalszy rozwój.

Wrzody żołądka i dwunastnicy oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego: Postępowanie dietetyczne ma na celu odpowiedni dobór pokarmów łatwostrawnych (niezalegających długo w żołądku). Ponad to dieta powinna być urozmaicona, zapewniając odpowiednią ilość składników pokarmowych. Należy wystrzegać się spożywania ostrych przypraw, alkoholu, produktów bogato tłuszczowych ( wędliny, wieprzowina, baranina), produktów wzdymających takich jak: fasola, groch, kapusta, papryka. Zaleca się potrawy gotowane i duszone.

Refluks: Jest chorobą przewlekłą, związaną z nadprodukcją kwasu solnego w żołądku. Żywienie w tym schorzeniu ma znaczenie pomocnicze, często łagodzi dolegliwości, a czasami powoduje ich ustąpienie i przyspiesza powrót do zdrowia. Jadłospis powinien opierać się na produktach lekkostrawnych, unikać należy produktów i przypraw działających sokopędnie (cytrusy, soki owocowe, ostre przyprawy, kawa, alkohol) gdyż wpływają na wzmożone wydzielanie soku żołądkowego, zwiększając tym samym objętość treści żołądka, która w sprzyjających warunkach cofa się do przełyku. W efekcie chory odczuwa ból, zgagę lub pieczenie za mostkiem. Podobne działanie wykazują potrawy kwaśne.

Zaparcia: Zalecana jest dieta tzw. bogatoresztkowa, oparta na produktach pełnoziarnistych (chleb razowy, graham, kasza gryczana, ryż brązowy, płatki owsiane, otręby itp.). Warto również zwiększyć spożycie warzyw i owoców, szczególnie surowych. Unikać powinno się między innymi: pieczywa pszennego, cukierniczego, mocnej herbaty, kakao oraz czekolady.dieta

Anemia (Niedokrwistość): Występuje przy stwierdzeniu zbyt niskich, w stosunku do normy, wartości hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Wyróżniamy niedokrwistość wynikającą z niedoboru: żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12 lub miedzi. Leczenie polega na stosowaniu doustnych preparatów żelaza oraz odpowiedniej diety bogatej w produkty będące jego źródłem, m. in. brokuły, szpinak, wątróbka, wołowina. Jeśli niedokrwistość wynika ze zbyt niskiej ilości witaminy B12 należy jadłospis wzbogacić w chude mięso, ryby, sery, jaja. Z kolei przy zbyt niskim stężeniu kwasu foliowego w organizmie należy spożywać w większych ilościach m.in. sałatę, szpinak, brokuły, szparagi, brukselkę, pomidory oraz buraki. Niedobór miedzi należy zniwelować przez spożywanie takich produktów jak: drożdże piekarskie, sezam, nasiona słonecznika, kakao, czekoladę.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)- to zaburzenie endokrynne. Dotyczy kobiet w wieku rozrodczym i stanowi częstą przyczynę niepłodności. Szacuje się, iż choroba ta występuje u około 10-15% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Kobiety z rozpoznanym PCOS mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości, cukrzycy typu I i II, nadciśnienia tętniczego, dyslipidemi, insulinooporności, dlatego obok farmakoterapii, ważna jest również dieta. Należy zwrócić uwagę na ograniczenie cukrów prostych, tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, a spożywać więcej warzyw i owoców, produktów z pełnego przemiału, chudego nabiału. Posiłki powinny być również spożywane regularnie.

Candida – to rodzaj grzybów, będących częstym pasożytem człowieka. Dieta w tym schorzeniu polega na restrykcyjnym ograniczeniu cukrów prostych. Podzielona jest na kilka etapów. W początkowych etapach eliminuje się produkty zawierające drożdże, wszystkie owoce, niektóre warzywa takie jak: ziemniaki, brukselka. W kolejnych etapach można wprowadzać w ograniczonych ilościach, niektóre owoce o niższej zawartości cukrów prostych (arbuz, melon), dozwolone są już sery edamski, gouda, risotta. Można też wprowadzić gorzką kawę. Po przejściu przez wszystkie etapy można jeść praktycznie wszystko.

Opracowujemy indywidualne jadłospisy w różnych stanach fizjologicznych:

Żywienie dzieci:
Ukształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w najmłodszych latach pozwala na lepszy rozwój psycho-fizyczny. Zaspokojenie potrzeb żywieniowych warunkujących zdrowie i prawidłowy rozwój. W tym wieku zwiększa się zapotrzebowanie na białko, odpowiednia dieta ustrzeże przed wystąpieniem jego niedoborów. Zapobiega chorobom wynikającym z niezdrowego trybu życia, które pojawiają się w wieku dorosłym, ale korzeniami sięgają dzieciństwa. Może uchronić przed cukrzycą, otyłością, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, nowotworami.

Żywienie kobiet w ciąży oraz laktacji:
Prawidłowe żywienie w czasie ciąży warunkuje optymalny rozwój twojego dziecka. W pełni zbilansowana dieta wpływa na:

 • prawidłową masę urodzeniową dziecka
 • prawidłowy rozwój mózgu
 • prawidłowy rozwój układu nerwowego
 • zapobiega anemii w czasie ciąży
 • zapobiega cukrzycy ciążowej
 • zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia mdłości, obrzęków, zmęczenia, senności
 • pozwala szybciej wrócić do formy po porodzie

W czasie karmienia piersią zapotrzebowanie energetyczne oraz na składniki odżywcze ulega znacznemu zwiększeniu, brak odpowiednio zbilansowanej diety może doprowadzić do anemii, osłabienia, zaburzenia i/lub zahamowania laktacji. Pomożemy Ci przygotować łatwą i szybką do zastosowania dietę, która nie tyko pozwoli na szybką utratę nadmiaru kilogramów, ale również zapewni odpowiedni dowóz składników pokarmowych (białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych).

Żywienie sportowców:
Zarówno prawidłowa podaż pełnowartościowego białka, tłuszczów oraz węglowodanów, jak również czas ich podania to podstawa przy uprawianiu wysokiej aktywności fizycznej. Dodatkowo zwiększony dowóz niektórych składników mineralnych pozwala na wzrost wydajności wysiłku fizycznego oraz poprawę wyników sportowych.

Żywienie osób starszych:
Osoby w podeszłym wieku są bardziej podatne na demineralizację układu kostnego, dlatego wskazana jest dla nich dieta bogata w produkty zawierające wapń, dodatkowo uwzględniająca obniżoną podstawową przemianę materii, aby nie dopuścić do nadwagi lub otyłości. U osób takich mogą występować również zmiany w wątrobie, układzie żółciowym, trzustce (ograniczone wydzielanie insuliny, żółci) co również znacząco wpływa na modyfikacje żywieniowe w tym czasie. Wzrost w organizmie osób starszych zawartości tłuszczu oraz spadek masy tkanki aktywnej predysponuje osoby starsze do występowania nadmiernej masy ciała. Ustalenie odpowiedniej diety pozwoli na uniknięcie tego schorzenia.

Każda dieta jest indywidualnie opracowana, dokładnie według potrzeb organizmu (aktualne normy), stylu życia i preferencji kulinarnych pacjenta, tak by jej stosowanie było przede wszystkim bezpieczne dla zdrowiaprzynosiło zamierzone rezultaty i nie było uciążliwe.

W ofercie również możliwość wykonania testów uczuleniowych na alergeny pokarmowe oraz analiza wyników badań konsultowana z lekarzem.